روز دوم از هفته جهانی کارآفرینی باعنوان کارآفرینی و بانوان در سالن کارگران

$DESCRIPTION

مدیر عامل حامی پیوند کارآفرینان در روز دوم هفته جهانی کارآفرینان در همایش بانوان کارآفرین با رویکرد توسعه فرهنگ کارآفرینی در جامعه زنان و انتقال تجربیات کارآفرینان موفق در سالن کارگران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی حاضر و در خصوص نقش زنان در کارآفرینی، چگونگی شکل گیری ایده، تامین سرمایه و سامانه حامی صحبت نمودند.

خلاقیت، تلاش، جسارت و استقاده از مشاوره مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی بانوان از نکات مهم در رسیدن ایده به ثروت  یاد کردند.

به مناسبت هفته جهانی کارآفرینی همایش بانوان کارآفرین ،‌با هدف حمایت از بانوان کارآفرین و به منظور ترویج کارآفرینی میان بانوان با حضور مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی ،مدیرکل اموربانوان استانداری درمحل سالن تلاش اداره کل برگزار شد .

به گزارش اداره روابط عمومی تعاون،کارورفاه اجتماعی خراسان رضوی ،مهندس احمدی در همایش بانوان کارآفرین استان بزرگترین دغدغه مسئولان را  ایجاد اشتغال پایدار با هدف ریشه کنی بیکاری در استان وکشور دانست .

وی افزود: امروز کشور بیش از هر زمان، نیازمند تلاش و مجاهدت‌های کارآفرینان با انگیزه‌ای بالا در راستای رشد و پیشرفت اقتصادی، کاهش تورم و رفاه جامعه است.

احمدی با اشاره به اینکه کارآفرینان جاهدگران عرصه کار هستند؛ گفت: دانش، خلاقیت و نوآوری از شاخصه‌های کارآفرینی است.

وی تصریح کرد: با توجه به موقعیت کنونی کشور و بحث اقتصاد مقاومتی می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین و بهترین ابزارهای اقتصاد مقاومتی، کارآفرینی در تمام عرصه‌ها بوده که باید سرلوحه کارآفرینان قرار گیرد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه جهاد اقتصادی را می‌توان در کارآفرینی جستجو کرد گفت: در طی سال‌های اخیر در بخش کارآفرینی اقدامات خوبی در سطح استانی و ملی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در بخش کارآفرینی  سهم بانوان به حد کافی تخصیص نیافته است ،یکی از راههای رسیدن به این مهم را استفاده از توان خود بانوان برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال دانست به گفته ی وی ، اگر سازوکارهایی پیش بگیریم که خود بانوان متولی و مسئول ایجاد کارآفرینی شوند ، قطعا بخش اعظمی از بیکاری در این قشر کاهش می یابد .

مدیرکل تعاون،کارورفاه اجتماعی  با بیان اینکه جامعه اسلامی توجه ویژه ای به خانواده دارد و به همین علت  نگاه ما به خانواده بنیادین و اصولی است ، نقش مرد و زن را در خانواده محرز عنوان کرد اما نقش بانوان در خانواده بی بدیل دانست.

به گفته ی وی ، اگر به این  مهم بی توجهی شود ، در ازای حل یک مشکل ، مشکلات بیشتری که گسستگی خانواده از مهمترین آنهاست گریبانگیرمان خواهد شد .

به گفته ی وی ، باید هم وزن علم ،‌ تجربه ، کاردانی و فرهیختگی ، برای بانوان نیز سهمی در خصوصی سازی قائل شویم تا هم از پتانسیل این بخش استفاده شود و هم با قرار گرفتن در مسیر توسعه به این امر نزدیکتر شویم .

مهندس احمدی در این همایش با تاکید براینکه بحث کارآفرینی در ایران و سایر کشورها بحث جدیدی نیست ، هدفمند کردن کارآفرینی در کشور را موضوع مهم و اصلی دانست.

به گفته ی وی ، ایران از لحاظ نیروی کار از بافت بسیار خوبی برخودار است که با برنامه ریزی خوب و آموزش مهارت به افراد می توان از نیروی فعال جامعه بهره برد.

به گفته ی وی ، هم اکنون  کشورهای غربی به دلیل عدم وجود کانونی برای تربیت و اخلاق صدمه بسیاری  خورده اند که در کشور ما وجود خانواده به عنوان کانونی برای اخلاق و تربیت مرهوم بانوان است.

وی با تاکید براینکه ملت ایران ، ملتی فکور و هدفند هستند که با تلاش و بکارگیری منابع انسانی و منابع مادی کشور به هیچ کشوری نیاز نخواهیم داشت ، عدم وجود برنامه ریزی دقیق را تنها مشکل برای دست یابی به این مهم دانست.

وی با اشاره به اینکه برنامه های دولت بر تولید استوار  است ، افزایش تولید در جامعه را موجب افزایش درآمد سرانه ، کاهش بیکاری و کاهش فقر در جامعه دانست.

وی برقراری رابطه ای متناسب و موثر بین صنعت و بازارکار و دانشگاه و خانواده را الزامی دانست.

بنابه گفته ی وی ، نیروی کار لازمه ی پیشرفت واقعی و توسعه پایدار کشور است که بدون اتکا به منابع انسانی تربیت شده و کارآمد نمی توان مسیر توسعه و پیشرفت پایدار قدم برداشت.

سپس سرگار خانم یوسفی و سرگار خانم سمویی از کانون کارآفرینان  استان در خصوص تلاش کردن یکی از رمزهای موفقیت در کارآفرینی و چگونگی رسیدن به آن را صحبت کردند و در ادامه آقای دکتر نبی در نقش موثر زنان در توسعه فرهنگ کارآفرینی سخنرانی نمودند.

سلجوقی مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی در همایش بانوان کارآفرین استان یکی از مشکلات بانوان را در زمینه اشتغال عدم خودباوری زنان و تفکر نادرست و نگرش ناصحیح
آنان نسبت به خود دانست و افزود:زنان باید به اثبات برسانند که در کنار حفظ سنگر خانواده میتوانند در تولید و چرخاندن چرخ های اقتصادی کشور موثر هستند.جامعه بانوان باید با همت و اراده ای که در تمام برهه های تاریخ ایران مثال زدنی بوده است و با استفاده از فرصتهای ایجاد شده برای آنان حضور پررنگ تری در جامعه داشته باشند.
سلجوقی در این همایش با تاکید بر نقش بانوان کارآفرین در توسعه همه جانبه کشور کارآفرین را عامل بهبود کیفیت زندگی، توزیع متناسب درآمدها و استفاده موثر از امکانات  و منابع ملی دانست.
به گفته وی زنان برای توانمند شدن باید از نقاط ضعف و قوت خود و ارزشها و نگرشهای حاکم بر جامعه آگاه باشند و از توان خود برای رسیدن به هدف بهره جویی نمایند.
سلجوقی گفت: توسعه کارآفرینی زنان می تواند فرصت مناسبی برای مواجهه با بحران های موجود اقتصادی، اجتماعی، اشتغال زایی، افزایش قابلیت های تولیدی و خدماتی، استفاده موثر از سرمایه های انسانی و ثروت های ملی و ایجاد تعادل اقتصادی فراهم سازد.
بنا به گفته وی هر جا که زنان در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وارد عرصه شده اند توانسته اند موفقیت های بسیاری برای خود و جامعه به بار آورده اند.