سخنگوی دولت: کشور نیازمند ۹۰۰ هزار شغل است

$DESCRIPTION

سخنگوی دولت گفت: کشور با توجه به فارغ التحصیلی دانشجویان نیازمند ۹۰۰ هزار شغل جدید است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس با بیان اینکه برنامه ای که دولت برای آینده کشور دارد باید متناسب آن در استانها اجرا شود، گفت: آنچه اولویت اول ما بود مهار مشکلات و ساماندهی وضعیت اقتصادی است چرا که نمی توانستیم نسبت به آنچه که در کشور می گذرد بی تفاوت باشیم.

وی افزود: بسته بودن پای اقتصاد ملی به زنجیر تحریم ها از جمله مشکلات بسیار مهمی بود که باید در اولین قدم برطرف می شد.

نوبخت ادامه داد: برای رسیدن به انرژی هسته ای صلح آمیز اراده ای وجود داشت و برای مقابله کردن با آن نیز کشورهای دیگر به تحریم روی آورده بودند اما تصمیم ملی برای رسیدن به حق بود که این تصمیم منجر به تحریم ها شده بود که در این میان نفت به عنوان تامین کننده منابع ملی ما محدود شد. ممنوعیت نقل و انتقال منابع ارزی نیز اضافه شد و دولت از ابتدا تصمیم بر موفقیت در این بخش داشت که بتوانیم چشم انداز آینده را ترسیم کنیم.

وی افزود: درست است که رشد اقتصادی یک درصدی داریم اما این رشد باید به ۸ درصد برسد تا اقتصادی پویا داشته باشیم. اقدامات هر چند موفق بود اما برای توسعه همچنان باید این اقدامات تداوم داشته باشد بنابراین برنامه ای که دولت برای رسیدن به این نوع رشد داشت با حضور اندیشمندان و دانشگاهیان ترسیم شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اولین سال است که می خواهیم بدون تحریم آغاز کنیم. بنابراین تمامی شهرها باید متناسب با این برنامه ملی، برنامه استانی داشته باشند.

نوبخت با اشاره به اینکه این برنامه ۲۹ موضوع بخشی و فرابخشی دارد، گفت: امروز در کشور به ۹۰۰ هزار شغل نیاز داریم. جمعیت موجود دانشجویان به زودی فارغ التحصیل می شوند و باید برای آنها کار وجود داشته باشد. بنابراین باید در بحث اشتغال و موضوع خاص بهبود فضای کسب و کار توجه بسیار داشت چرا که  گروههای مختلف، امروز برای سرمایه گذاری وارد کشور می شوند.

وی تاکید کرد: برخی ندانسته در مورد موضوعات مختلف اظهارنظر می کنند و می گویند برنامه دولت متناسب با اقتصاد مقاومتی نیست در حالی که این برنامه در بخش های مختلف طراحی و کاملا متناسب با ابلاغ های مقام معظم رهبری است.

سخنگوی دولت ادامه داد: آنچه که می خواهیم انجام دهیم در تمامی موارد احتیاج به گرفتن مجوز مجلس ندارد چرا که بسیاری از این کارها در حال انجام است و باید آن را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: کشور بدون مدیریت جهادی نمی تواند توسعه داشته باشد بنابراین برای رسیدن به این برنامه ۸۵ هزار ساعت کار انجام شد تا بتوانیم سالانه اقتصاد ایران را ۸ درصد رشد دهیم.

نوبخت تصریح کرد: تا پایان این برنامه تمامی بدهی های دولت به بانکها باید پرداخت شود تا بتوانیم به تراز مثبت برسیم و رشد ۸ درصدی اقتصادی داشته باشیم و از طرفی نباید فراموش کنیم رسیدن به این مهم با اعتبارات و بودجه دولتی ممکن نیست.

وی همچنین با بیان اینکه مردم از شنیدن نرخ جدید نفت خوشحال نمی شوند، گفت: در خصوص قیمت نفت حرف نزنیم بهتر است چرا که مردم از کاهش و افزایش نرخ نفت خسته شده اند بنابراین باید منابع مالی دیگر را مد نظر قرار دهیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت، هزینه ها را با برنامه ریزی انجام می دهد، گفت: زمانی ۶۳۴ میلیارد دلار خرج شد و رفت اما امروز طی دو هفته گذشته مبالغی متعلق به دولت آزاد شد که به طور حتم آن را با برنامه ریزی و دقت هزینه می کنیم چرا که اعتقاد داریم هزینه کردن پول برای اقتصاد آسان است اما نتیجه آسان نمی شود.

نوبخت با بیان اینکه تمامی نگاهها و افکار قابل احترام هستند، تصریح کرد: دلواپسان نیز با نگاه خودشان نگران وضعیت کشور هستند و نباید به آنها بی توجه باشیم چراکه اینان نیز برای توسعه و پیشرفت کشور دلشوره دارند.

وی یادآور شد: ۴ دوره نماینده مجلس بودم و خودم نخواستم که ادامه دهم. تصمیم به حضور در دانشگاه داشتم که دکتر روحانی بدنبالم آمد و با اعتقادی که به او داشتم مشغول بکار در مباحث مختلف شدیم و امروز نیز در دولت هستم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: از صداقت گفتار روحانی باخبرم و می دانم به آنچه می گوید عمل می کند و فردی بسیار محترم است.

نوبخت تأکید کرد: آنچه که امروز به موفقیت کشور انجامیده اگر رهبری اجازه نمی دادند و حمایت نمی کردند محقق نمی شد.

کد خبر: ۵۶۷۰۸۵

تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۸:۵۷ - 10 February 2016 تابناک