برگزاری ‍پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور

$DESCRIPTION

پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی توسط موسسه حامی پیوند کارآفرینان با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی سجاد مشهد  با اهداف توسعه و ترویج دانش کارآفرینی و ارتقای سطح علمی کشور در خصوص مباحث مدیریت کسب و کار، بسترسازی جهت شناسایی و تبیین زمینه های کارآفرینی، ارزش آفرینی، و خلق ثروت در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، توسعه و ایجاد جو کارآفرینی در افراد و سازمان های کشور با حضور جمعی از صاحبنظران حوزه اقتصادی و کسب و کار، حضور میهمانانی از دانشگاههای سراسر کشور و حضور مدیر آموزش سازمان ملی یونسکو – ایران در 16 اسفند ماه در دانشگاه صنعتی سجاد با حمایت مالی ایران خودرو خراسان برگزار گردید.

دکتر علی حائریان امروز در افتتاحیه پنجمین همایش ملی دانشجویی کارآفرینی کشور در دانشگاه سجاد مشهد گفت: وظیفه دانشجوی کارآفرین، الزاما تولید کار نیست؛ بلکه این امر با تلاش دانشجوی کارآفرین محقق می‌شود.وی با بیان اینکه در ایران نخبه پروری دنبال می‌شود؛ اما هم اکنون در دانشگاه‌های جهان پرورش نیروی کارآفرینی مطرح است، ادامه داد: در حال حاضر رسالت دانشگاه های برتر دنیا تولید و تقویت نیروی کارآفرین است حائریان تاکید کرد: برای موفقیت در این مسیر، باید زندگی را بر اساس کارآفرینی تنظیم کرد و آینده را با کسب درآمد مناسب ساخت.

رئیس دانشگاه سجاد مشهد تاکید کرد: کسب درآمد را نباید ضد ارزش بپنداریم و این مهم از استعدادپروری بسیار ارزشمندتر است، البته کارآفرینی باید تخصص هم داشته باشد این مدرس متالوژی دانشگاه تصریح کرد: پدیده فرار مغزها از کشور نتیجه بی اعتمادی به آینده است که باید آسیب شناس شده و دلایل آن احصاء و مشکلات این حوزه رفع شود.

عضو هیات علمی عمران دانشگاه تهران گفت: اصلی ترین کارکرد کارآفرینی در جامعه ارزش آفرینی است.
دکتر آیت ا... ممیز در پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور اظهار کرد: دانشگاه ها در نسل اول آموزش محور، در نسل دوم پژوهش محور و در نسل سوم یا حال حاضر کارآفرین هستند.

عضو هیات علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در بیان تفاوت یک کاسب و یک کارآفرین عنوان کرد: کارآفرینی معمولا ارزش آفرینی در جامعه انجام می دهد و کاری می کند که پیش از آن، روی زمین مانده بود و کسی به سراغ آن نمی رفت .رییس دبیرخانه دائمی کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور در بیان تفاوت یک مدیر با یک کار آفرین نیز گفت: مدیر یک مجموعه، یک کار تعریف شده را انجام می دهد اما کارآفرین این تعادل را در جهت بهبود برهم می زند.

مدیرعامل ایران خودرو خراسان گفت: تلاش دانشجویان برای دستیابی به مدارج عالی باعث شده تا جای خالی خلاقیت و کارآفرینی در دانشگاه ها، صنایع و جامعه احساس شود.  بیژن زاهدی فرد در پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور اظهار کرد: در حال حاضر دانشجویان پس از پایان دوره کارشناسی به دنبال تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای دستیابی به استادی و عضویت در هیات علمی دانشگاه ها هستند .وی تاکید کرد: در این روند متاسفانه جای خلاقیت و کارآفرینی دانشجویان کاردانی و کارشناسی خالی است.

مهندس زاهدی با بیان اینکه اشتغال پایدار ناشی از توسعه پایدار و توسعه پایدار نتیجه شناخت صحیح از محیط است، گفت: از یکسو نباید محیط را به این خاطر برهم بزنیم و از سوی دیگر نباید این گونه باشد که هم منابع را از دست بدهیم و هم اشتغال پایدار ایجاد نشود. این مدیر صنعتی تصریح کرد: باید استراتژی مدونی در حوزه کار آفرینی و وظایف همه دستگاهها چه در سطوح بالادستی و چه در سطوح پایین دستی مشخص شود.زاهدی فرد ادامه داد: فعالیت ها باید به گونه ای تعریف شود که در چهارچوب آن خلاقیت ها و استعدادها شکوفا شود.وی با عنوان اینکه اکنون صنایع مادر کشور و به ویژه استان خراسان رضوی به شدت به تفکرات نو و خلاقیت نیازمند است، تصریح کرد: دانشجویانی که اکنون تنها دغدغه آن تحصیل است و وارد مسایل و مشکلات زندگی نشده اند، در بهترین شرایط برای تولید فکر، خلاقیت و کارآفرینی قرار دارند . زاهدی با اعلام اینکه ایران خودرو خراسان از طرح های کارآفرینی استقبال می کند، گفت: این واحد صنعتی هم اکنون در زمینه اشتغال یک استراتژی مدون ۵ ساله دارد و از نظرات و پیشنهادات در زمینه بهبود کیفی آن استقبال می کنیم.

خانم دکتر محب حسینی، مدیر بخش آموزش کمیسیون ملی یونسکو ضمن تقدیر از برگزار کننده گان و اعلان حمایت کمیسیون ملی یونسکو از برگزاری این رویداد در ضمن تشریح اهداف و رسالت یونسکو در آموزش، راهبرد یونسکو در زمینه کارآفرینی را با تاکید بر 5 محور ظرفیت سازی ، آزمایشگاه ایده ها ، تسهیل کننده همکاریهای بین المللی مرکز مبادله اطلاعات و معیار گذاری و استاندارد سازی مطرح کرد و اشاره کرد کارآفرینی جزو اولویتهای کاری یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو در ایران می باشد . سپس با طرح ارکان پنجگانه یادگیری مادام العمر : یادگیری برای دانستن، یادگیری برای انجام دادن، یادگیری همزیستی با دیگران، یادگیری برای چگونه بودن و یادگیری برای تغییر خود و جامعه ، ارتباط نظری بحث کارآفرینی را با ارکان یادگیری مادام العمر تشریح کرد . پس از آن به جایگاه کارآفرینی در چارچوب عمل جهانی آموزش 2030 و نیز اهداف جهانی توسعه پس از 2015 اشاره کرد و آمادگی کمیسیون ملی یونسکو را در اجرای طرحهای مشترک برای اجرای اهداف آموزش 2030 و توسعه پس از 2015 اعلان نمود .

محمد امین بابایی رییس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور اظهار کرد: هم اکنون در ارایه مجوزهای کارآفرینی رویکرد تخصصی داریم و ملاک اصلی ارایه مجوز، توان تخصصی افراد است، به عنوان مثال مجوزهای اخیر ما به یک مرکز در حوزه ایجاد ارتباط میان سرمایه گذاران و صاحبان ایده و تجاری سازی ایده ها و …. بوده است.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد کرسی کارآفرینی در دانشگاهها برویم، گفت: هم اکنون ایجاد دفاتر مشاوره کارآفرینی در دانشگاه ها از ضروریات این حوزه است. و 23 مرکز مشاوره کارآفرینی در استان خراسان رضوی فعالیت می کنند. بابایی عنوان کرد: همچنین دولت باید مصوبه به منظور ارایه مشوق های حمایت به کارآفرینان بخش خصوصی داشته باشد تا بتوانند با کسر هزینه های پژوهشی از مالیات وارده تقویت شوند.

 روشنک با تاکید بر خلاقیت دانشجویان و توجه آنان به کارآفرینی، متذکر شد: دانشجو نباید انتظار داشته باشد بعد از فارغ التحصیلی برایش کار مهیا باشد؛ بلکه باید با خلاقیت برای خود و دیگران اشتغال ایجاد کند که در این مسیر اساتید دانشگاه‌ها نقش موثری دارند. رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی در ادامه با اشاره به احیای برخی رشته‌های اقتصادی در کشور، گفت: در دوران پسابرجام باید با دوری از سیاست زدگی به دنبال حل مشکلات اقتصادی باشیم و به صادرات به عنوان یک نیاز قطعی کشور توجه کنیم.

وی نیاز اول کشور در حل مشکلات اقتصادی را توجه به کارآفرینی دانست و خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌ها باید به دانشجوی فارغ التحصیل، دانشجوی کارآفرین تربیت کنیم تا بتواند نیازهای موجود به تولید اشتغال را پاسخ دهد تا در نهایت منجر به تولید درآمد و توسعه پایدار کشور شود.محمدحسن روشنک در پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور اظهار کرد: در شرایطی کنونی که چند سالی است دچار مضایق شدید مالی هستیم، باید با بهره‌گیری از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در گام نخست ایجاد اشتغال و کارآفرینی را دنبال کنیم.

 رئیس کانون کارآفرینان خراسان رضوی با بیان اینکه کارآفرینی عین مقاومت و نترسیدن است، تاکید کرد: باید دانشجویانی مقاوم، نترس و پر جرات بپرورانیم . وی تاکید کرد: دانشجو نباید از ابتدا به دنبال استخدام در یک مکان و یا تدریس در دانشگاه باشد بلکه باید فضایی ایجاد کنیم تا بتواند علاوه بر خود برای جمعیت زیادی ایجاد اشتغال کند.

 در ادامه مهندس محمود جانی در میان، مسئول اجرای پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور گفت: این کنفرانس دانشجویی در چهار دوره گذشته در تهران برگزار شده که با پیگیری موسسه حامی پیوند کارآفرینان، این دوره در  دانشگاه صنعتی سجاد مشهد با حمایت مالی ایران خودرو خراسان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صاحبان سرمایه در دبیرخانه سرمایه گذاران این موسسه نسبت به تجاری سازی ایده ها اعلام آمادگی می‌کنند، گفت: موسسه حامی پیوند کارآفرینان دارای 12 دبیرخانه است که مهمترین آنها دبیرخانه جذب ایده و طرح، دبیرخانه بررسی طرح، دبیرخانه حقوقی، دبیرخانه سرمایه گذاری و دبیرخانه بین الملل است.جانی درمیان تصریح کرد: ایده های ارایه شده بنا به شرایط خاص خود به دبیرخانه‌های مختلف رفته و پس از تایید طرح یا به صورت مستقیم به دبیرخانه سرمایه گذاری می‌رود و یا در سامانه حامی برای بازدید عموم و جذب سرمایه گذار ارائه می‌شود. مسئول  پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور در خصوص فعالیت های بین المللی موسسه حامی پیوند کارآفرینی، گفت: در دبیرخانه بین الملل تلاش می کنیم سرمایه گذاران خارجی و یا سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج از کشور را به منظور نمونه سازی، تجاری سازی و تولید انبوه ایده‌های خلاقانه در داخل کشور جذب کنیم که همزمان منجر به اشتغال مولد، راه اندازی واحدهای کسب و کار و در نتیجه توسعه پایدار داخلی خواهد شد. وی گفت: بیش از 40 درصد دانشجویان ایرانی نخبه هستند؛ اما به دلیل فقدان بستر پرورش ایده یا به خارج از کشور مهاجرت کرده اند و یا به سراغ کارهای اداری می‌روند. مدیر عامل حامی پیوند کارآفرینان تاکید کرد: در چنین شرایطی ما بدنبال محلی برای حمایت از  صاحبان ایده و طرح با همکاری خیرین کارآفرین در راستای تجاری سازی ایده ها می باشیم. وی در رابطه با حمایت این موسسه از ایده های خلاقانه کارآفرینی، گفت: تا کنون سه طرح از سوی موسسه تجاری سازی شده و یک طرح به مرحله نمونه سازی رسیده است که با حمایت ایران خودرو خراسان به زودی تولید انبوه خواهد شد.

 مهندس جانی درمیان خاطرنشان کرد: در خصوص جذب ایده و طرح و تامین سرمایه تجاری سازی متقاضیان می تواند به سامانه www.iplan724.ir مراجعه و همچنین در خصوص حمایت از صاحبان ایده نیز علاقه مندان می توانند از طریق همین سامانه اقدام کنند. مسئول پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور همچنین از برگزاری جشنواره" تلنت ایده" برای اولین بار در کشور و خراسان رضوی در مرداد ماه سال 95 خبر داد و گفت: در این جشنواره ایده های جذاب از سوی سرمایه گذاران انتخاب و حمایت و تجاری سازی خواهد شد.  در ادامه برگزاری سالیانه جشنواره کارآفرینی را با همکاری ذانشگاه و صنعت و کانون کارآفرینان استان پیشنهاد کرد.

در این کنفرانس از ۱۳ نفر بعنوان نقش آفرینان عرصه کارآفرینی تجلیل شد.  

این افراد عبارتند از:

مهندس زاهدی فرد- مدیرعامل ایران خودرو خراسان

مهندس روشنک-مدیرعامل شرکت ایمان تجارت روشن

مهندس رخصت- مدیرعامل گروه کارخانجات مهتا توس

مهندس طغرایی- مدیرعامل سیم و کابل مشهد

مهندس جانی- مدیرعامل صنایع الکترونیک ثامن

مهندس چمنیان- مدیرعامل شرکت نیان الکترونیک

دکتر یوسفی- رییس هیات مدیره شرکت لعاب مشهد

دکتر نبی- رییس هیات مدیره شرکت تحول چاشنی توس

خانم دکترجمیلی- مدیرعامل شرکت تعاونی نیل افشان توس

مهندس حمیدی- رییس هیات مدیره گروه کارخانجات فرش مشهد

مهندس ثقفی راد- رییس هیات مدیره شرکت تعاونی مهرکلات

عباس بهبهانی-مدیرعامل شرکت چینی تقدیس گناباد

خانم سنویی- مدیرعامل شرکت اکسیر گل سرخ

 همچنین در این مراسم از دکتر محدثه محب الحسینی، مدیر گروه آموزش سازمان ملی یونسکو ایران و مهندس جواهرچی مدیرعامل شرکت تعاونی فنی مهندسی ایران خودرو خراسان به عنوان تنها حامی پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور به صورت ویژه تجلیل شد.

در این مراسم از 85 مقاله ارسال شده به دبیرخانه کنفرانس 7 مقاله انتخاب و مقاله  نگاهی به تاثیر ویژگی های شخصیتی بر کارآفرینی زنان به کوشش «شهرزاد پیمان» کارشناس ارشد کارآفرینی از دانشگاه تهران به عنوان مقاله برتر این کنفرانس برگزیده شد.در نتیجه گیری این پژوهش آمده است، تقویت خصوصیات مثبت (از جمله اعتماد به نفس، توفیق طلبی، استقلال طلبی، حس کنترلی زندگی، پویایی و سختکوشی) با شروع یک فعالیت اقتصادی در زنان، منتج به خلاقیت بیشتر و ارتقای سطح زندگی آنان می شود .

در دومین مقاله برتر این کنفرانس میلاد حکیم زاده- دانشجوی مقطع دکترای مدیریت صنعتی در دانشگاه فردوسی مشهد رابطه تاثیر فرهنگ سازمانی بر نوآوری شغلی را بررسی کرده است.این مدرس مدیریت دانشگاه در رابطه با نتایج این پژوهش گفت: پارامتر فرهنگ سازمانی در صورت بکارگیری و التزام از سوی کارمندان می تواند موثر بوده و منجر به خلاقیت و نوآوری شود، در غیر این صورت کارمندان جز «کارت من» نخواهند بود. در آخرین پژوهش برتر این کنفرانس به کوشش «مهشید قریب پور» دانشجوی دکترای منابع انسانی دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان «کارآفرینی در حوزه کودکان» چگونگی تربیت کودک کارآفرین با استفاده از آموزش کودکان در مهدهای کودک زیر نظر کارشناسان حوزه مورد بررسی قرار گرفته است.در نتیجه گیری این پژوهش آمده است: جهت دهی خلاقیت کودکان به سمت کارآفرینی و ارایه آموزش هایی در این رابطه به آنان، منجر به پژوهش کودکانی خلاق و با انگیزه و هدفمند در دوران های بعدی زندگی آنان خواهدشد .

در پایان این مراسم 7 مقاله برگزیده دیگر نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

در ادامه  این کنفرانس آقای دکتر یزدی در خصوص سلامت و اقدامات انجام شده در تاسیس 3 درمانگاه و آقای دکتر شاهرود نژاد در خصوص تولید لوسیون نانو زیتون و عسل و عملکرد بسیار مطلوب آن در کاهش و حذف دردهای موضعی سخنرانی نمودند.

از دکتر افسری عضو هیات علمی دانشگاه سجاد و دکتر گلمکانی معاون پژوهشی دانشگاه سجاد و آقای بابایی رییس اداره کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی تقدیر شد.

در اختتامیه کنفرانس از ریاست دانشگاه صنعتی سجاد و مدیر عامل حامی پیوند کارافرینان توسط ریس دائمی کنفرانس و عضو هیت علمی دانشکده کارافرینی دانشگاه تهران، تقدیر شد.

پس از مراسم اختتامیه مهمانان و شرکت کنندگان از محل غرفه های تولیدات کارآفرینی بازدید کردند.

این کنفرانس از ساعت 8 صبح روز یکشنبه مورخه 94/12/15 شروع و در ساعت 18:30 همان روز  به کار خود خاتمه داد .

عکس های کنفرانس :

دستاورد های پنجمین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی کشور – مشهد مقدس اسفند 94

  1. برای اولین بار این کنفرانس در مشهد برگزار شد و  پیرو برگزاری آن پیشنهاد گردید این کنفرانس بعنوان اولین جشنواره کارآفرینی استان نیز مطرح و دومین جشنواره کارآفرینی استان، توسط موسسه حامی پیوند کارآفرینان با همکاری کانون کارآفرینان استان ، صنعت ( ایران خودرو خراسان) و دانشگاه (دانشگاه صنعتی سجاد) برگزار و هرساله ادامه یابد.
  2. برای اولین بار موسسه حامی پیوند کارآفرینان با همکاری دانشگاه و کانون کارآفرینان استان از بزرگان عرصه کارآفرینی بعنوان نقش آفرینان عرصه کارآفرینی تقدیر شد و  پیشنهاد گردید در جشنواره کارآفرینی هر ساله نیز معرفی و به نحوه شایسته از نقش آفرینان عرصه کارآفرینی تجلیل گردد.
  3. پیشنهاد تفاهمنامه همکاری فی مابین صنعت ( ایران خودرو خراسان) با دانشگاه ( دانشگاه صنعتی سجاد) و موسسه حامی پیوند کارآفرینان مطرح و پیش نویس آن جهت تایید طرفین آماده گردد .
  4. پیشنهاد تفاهمنامه همکاری فی مابین بخش آموزش سازمان ملی یونسکو  با دانشگاه ( دانشگاه صنعتی سجاد) و موسسه حامی پیوند کارآفرینان مطرح و پیش نویس آن جهت تایید طرفین آماده گردد .
  5. پیشنهاد گردید که محلی برای رشد و پرورش ایده های بازار پذیر صاحبان ایده  که مورد تایید قرار می گیرند، توسط خیرین کارآفرین توسط حامی پیوند کارآفرینان با همکاری کانون کارآفرینان استان ، صنعت ( ایران خودرو خراسان)، دانشگاه (دانشگاه صنعتی سجاد) ، خیرین کارآفرین و سازمانها و نهاد های ذیربط مهیا گردد .
  6. نسبت به یک طرح نمونه سازی شده ، مقرر گردید توسط موسسه حامی پیوند کارآفرینان با مشارکت ایرانخودرو خراسان به تولید انبوه و در خصوص بازار آن اقدام گردد.
  7. پیشنهاد گردید در قالب تفاهمنامه، در دانشگاه صنعتی سجاد جهت ارائه مشاوره به دانشجویان در خصوص ایده های بازار پذیر آنان و تبدیل ایده به ثروت و پول، مکانی از سوی دانشگاه در اختیار مرکز مشاوره، اطلاع رسانی و خدمات کارآفرینی حامی پیوند کارآفرینان قرار گیرد.
  8. ایران خودرو خراسان نسبت به حمایت از طرحهای کارآفرینانه و خلاق و بازار پذیر آمادگی خود را در استان اعلام نمود و پیشنهاد گردید با همکاری کانون کارآفرینان استان، حامی پیوند کارآفرینان و دانشگاه بتوانند در خصوص حمایت از ایده های جوانان استان گام بردارند.