بازدید مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاونُ کار و رفاه اجتماعی از مرکز حامی پیوند کارآفرینان

$DESCRIPTION

در ابتدا ضمن خیر مقدم از سوی مدیرعامل حامی پیوند کارآفرینان به مهمانان، در خصوص معرفی، شکل گیری و اهداف موسسه توضیحاتی داده شد . مهندس جانی درمیان در زمینه حمایت از صاحبان ایده و طرح عنوان کرد: برنامه های حامی از آموزشهای خلاقیت، توآوری و کارآفرینی و تولید ایده و طرحهای بازار پذیر و تقاضا محور شروع و در مسیر مشاوره، پرورش و تکمیل ایده و طرح ادامه و در انتها نسبت به بازار و فروش آن اقدام می نماید. آموزش های هدفمند و بعضا رایگان، مشاوره های تخصصی و بهره مندی از مشاوران عالی و حضور در بازارهای داخلی و خارجی از منابع موثر و عالی حامی عنوان شد.

در ادامه مدیر عامل حامی پیوند کارآفرینان روند کاری سامانه حامی (www.iplan724.ir) را برای مهمانان تشریح نمود . این موسسه دارای 12 دبیرخانه می باشد که از طریق سامانه حامی ارتباط دبیرخانه های مرتبط به یکدیگر شکل می گیرد. نتایج بدست آمده از برنامه های حامی مثبت بوده و برخی از طرح های بازار پذیر و تقاضا محور به تنیجه رسیده و برخی در حال اجرا می باشد.

نکات مهم از سخنان سرکار خانم دکتر ریاحی مدیر کل دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از موسسه حامی پیوند کارآفرینان :

-مراکز مشاوره باید دنبال روشی برای کسب درآمد باشند. درصد کمی از مراکز هستند که نحوه فعالیت متفاوتی دارن مابقی همه کسب  و کار نرمال دارند.

-مسئله مهم آموزش است. مرحله آموزش مرحله سختی است. افرادی که وارد مراکز رشد می شوند به دلیل عدم آموزش صحیح به نتیجه نمی رسند.و به طور نرمال  آموزش کارآفرینی شامل 1-بالا بردن انگیزه 2-روش های مدیریت و مدیریت مالی می شود

قسمت اصلی آموزش که کمتر مورد توجه قرار گرفته: بررسی صنعت مرتبط با موضوع می باشد. و رصد فناوری در کشورهای دیگر مورد توجه قرار گیرد.. لازم است که در ابتدا مسائل آموزشی بسیار دقیق و ریز مورد توجه قرار گیرد.

آموزش های کارآفرینی در دانشکده های فنی بهتر آموزش داده می شوند چون اساتید، اساتید فنی هستند و تجربیات کاری و صنعتی خود را نیز آموزش می دهند. و در آموزش باید آموزش مهارتی هم در نظر گرفته شود. (مهارت خاص مرتبط با ایده)

این مدل کارها خوب جلو می روند اما نسبت به حجمی که می توان استفاده کرد خیلی اندک هستند به عنوان مثال موسساتی مانند حامی در کشور کم هستند. و مدل حامی مدل خوبیست که در تمامی زمینه های مرتبط و  وابسته کار می کند.(حتی در بحث های آموزش دانش آموزی و دانشجویی )

بنابر مطالعات به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت ( اگر کشوری بخواهد در کارآفرینی موفق باشد) یک شرکت پر رشد کارآفرینی در سال باید به وجود بیاید. و برای ایران حداقل 800 بنگاه کارآفرین در سال پرورش داده شود که بتوانند به شیوه حامی کار کنند.

پر رشد بودن فقط سرمایه گذاری نیست و شرکت های کوچک که نوآور باشند و کم کم رشد کنند و مراکزی که وابسته و به پشتوانه بانک شکل می گیرد مدل کاملی نیستند چون منابع از بانک تزریق می گردد و تمامی افراد آن خلاقیت کامل را بکار نخواهنند بست.

دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه بررسی حوزه IT با همکاری ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت ریاست جمهوری را در دستور کار خود دارد.

در ادامه سرکار خانم دکتر ریاحی در خصوص اجرایی شدن مدل حامی در کشور سوال کردند و مدیر عامل حامی ضمن اعلام اجرایی شدن ملی این طرح با همکاری آن وزارت محترم، همکاری خود را در تمامی موارد اعلام داشتند.

در انتها مقرر گردید با حمایت موسسه حامی پیوند کارآفرینان و دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طرحی با مدل حامی تهیه و تکمیل آن توسط تیم و گروههای کاری و تخصصی انجام و به بصورت ملی و یکپارچه اجرا شود. .