نخستین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی خراسان رضوی در دانشگاه آزاد قوچان برگزار شد.

$DESCRIPTION

مهدی وطن‌پرست ظهر امروز در نخستین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی و مراسم تجلیل از برترین‌های حوزه کارآفرینی خراسان رضوی در سالن جوانبخت دانشگاه آزاد قوچان گفت: حضور مؤثر صاحبان صنایع در اینگونه جشنواره‌ها حس می‌شود و معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی مساعدت‌های فراوانی در برگزاری این جشنواره داشته‌اند.

وی تصریح کرد: نقش اساسی دانشگاه‌ها در تربیت نیروی انسانی متخصص در کشورهای توسعه یافته به تغییر و تحول منجر می‌شود و دانشگاه‌ها در ابتدای ظهور با تربیت این نیروی آموزش محوری را سرلوحه کار خود قرار داده بودند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قوچان دانشگاه‌های پژوهش‌محور و کارآفرین را نسل دوم و سوم دانشگاه‌ها دانست و افزود: نسل سوم دانشگاه‌ها تکمیل دو نسل قبلی بوده یعنی مهارت‌آموزی در کنار پژوهش و آموزش مد نظر قرار گرفت تا به توسعه کارآفرینی منجر شود.

وی با یادآوری اینکه دانشگاه‌های نسل سوم در ایران گسترش پیدا نکرده و برای همین بسیاری از دانش‌آموختگان مراکز آموزش عالی به دلیل نداشتن مهارت پس از فارغ‌التحصیلی بیکار می‌مانند، تأکید کرد: مراکز کارآفرینی بین سال‌ها 81 تا 83 در 13 دانشگاه راه‌اندازی شد و در دانشگاه آزاد نیز طی یک دهه اخیر اقداماتی در زمینه توسعه و ایجاد مراکز رشد صورت گرفته است.

وطن‌پرست یادآور شد: 36 درصد مراکز رشد و فناور در دانشگاه آزاد وجود دارد که تا پایان سال 96 باید به 150 مرکز برسد و هم‌اکنون 85 مرکز رشد با 712 هسته و واحد شرکت فناور مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به این مطلب که دومین مرکز رشد واحدهای فناور پس از واحد مشهد در این واحد دانشگاهی راه‌اندازی شده است، گفت: 9 واحد و شرکت فناور در این مرکز مشغول فعالیت بوده که با هدف تبدیل ایده به ثروت و جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایجاد شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان با بیان اینکه این مرکز رشد به ایجاد واحدهای کوچک صنعتی و تخصصی برای انتقال فناوری کمک خواهد کرد، گفت: این مرکز به رشد اقتصادی محلی به ویژه در سطح شهرستان کمک می‌کند و در حال حمایت از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.

تولید و خودکفایی یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود

در ادامه این مراسم امام جمعه قوچان با گلایه نسبت به اینکه مشخص‌کردن زمان برای سخنران کار درستی نبوده و افراد خودشان مراقب وقت هستند، گفت: خداوند تبارک و تعالی هنرنمایی زیادی کرده و هیچ‌گاه به خود آفرین نگفته است اما هنگام آفرینش انسان به خود آفرین می‌گوید.

حجت‌الاسلام سید کاظم طباطبایی با یادآوری اینکه انسان جانشین خدا روی زمین بوده و در خلق بسیاری از آثار همچون نقاشی خلق‌کننده است، بیان کرد: دانشگاه‌ها اُمید جامعه در تولید علم بوده و انتظار می‌رود علاوه بر متولی برگزاری همایش و تجلیل از کارآفرینان، بتواند زمینه‌های کارآفرینی را نیز فراهم کند.

وی تأکید کرد: کارآفرینان در عرصه ایجاد اشتغال مؤثرند و هم در ایجاد اختراع و نوآوری و بر کسی پوشیده نیست تولید و خودکفایی یکی از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قوچان، ابراهیم واشقانی‌فراهانی بعد از ظهر امروز در نخستین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی خراسان رضوی در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی قوچان اظهار کرد: آنچه که امروز باعث شده دانش‌آموختگان نتوانند نقش خود را نشان دهند، آموزش سنتی است.

  وی با اشاره به اینکه در این آموزش سنتی استاد طرح درس کرده و دانشجو بدون مشارکت تنها گوش می‌دهد، گفت: نمی‌توان تنها با ایجاد رشته کارآفرینی دانش‌آموختگان را با فرهنگ کارآفرینی آشنا کرد و لازمه این امر آشنا شدن در بطن درس‌ها و تربیت دانشجویان خلاق و نوآور برای کارآفرینی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه آموزش باید مسئله‌محور و پژوهش‌محور باشد و دانشجویان به دنبال حل مسئله باشند، بیان کرد: امروز در دنیای رقابت ملی و بین‌المللی پژوهش برای پژوهش نمی‌تواند در اقتصاد یک کشور مؤثر باشد و دانشجویان نسل سوم باید بتوانند دانش خود را به ثروت تبدیل کنند.

واشقانی اثربخشی در مراکز آموزش عالی را دارای دو مؤلفه مرجع علمی در سطح دنیا و منشأ اثر در اقتصاد ملی و بین‌المللی دانست و تصریح کرد: موضوع اصلی که پژوهش از آن رنج می‌برد عدم ژرف‌نگری در پژوهش است و تا زمانی که پژوهش پراکنده باشد جنبه تقلید پیدا می‌کند.

وی با اشاره به این موضوع که اثربخشی دانشگاه باید در تبدیل علم به ثروت است تا موجب شکوفایی اقتصاد کشور شود، تأکید کرد: یکی از مشکلات دانشگاه‌ها عدم ارتباط با دانش‌آموختگان و استفاده از ظرفیت آن‌هاست.

معاون دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: یکی از نمونه‌های داخلی دانشگاه موفق دانشگاه آزاد قزوین بوده که سه نفر شرکتی به نام «تحفه پرداز» را تأسیس کردند که 350 شغل ایجاد کرده است.

واشقانی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد نمی‌تواند به اتکای شهریه اخذ شده از دانشجویان به حیات خود ادامه داده و باید در مسیر ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت کند، تصریح کرد: 20 درصد منابع دانشگاه از منابع داخلی و 40 درصد باید از منابع خارجی تأمین شود و برای رسیدن به این هدف ایجاد مراکز رشد و استقرار مراکز دانش‌بنیان مهم است.

وی با اشاره به اینکه از دانشجویانی که اقدام به ایجاد مراکز رشد و دانش‌بنیان می‌کنند، حمایت می‌شود، گفت: حدود 17 هزار میلیارد تومان با شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکت داشته‌ایم و علاوه بر حمایت مالی، فضا و امکانات نیز در اختیار آن‌ها قرار داده‌ایم.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از قوچان، پیمان باباخانلو ظهر امروز در نخستین جشنواره کارآفرینان برتر دانشگاهی خراسان رضوی در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی قوچان اظهار کرد: کارآفرینی دارای انواع فردی، سازمانی و گروهی بوده که مهم‌ترین شرایط یک کارآفرین داشتن خلاقیت و نوآوری است.

  وی کارآفرین را دارای شرایط ریسک‌پذیری دانست و تصریح کرد: یکی از عوامل موفقیت کارآفرین مخاطره پذیری بوده و باید از منابع و امکانات شخصی استفاده کند در صورتی که در حال حاضر کارآفرینان به جای استفاده از منابع فردی با پول بانک‌ها مخاطره‌پذیری می‌کنند.

مدیرکل دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وجود یک میلیون فارغ‌التحصیل بیکار در کشور و عدم ایجاد ارتباط منطقی میان صنعت، دانشگاه و بازار کار با یکدیگر، گفت: کارآفرینی تنها راه‌حل ایجاد اشتغال در شرایط فعلی کشور بوده که برای رفع معضل بیکاری بسیار مؤثر است.

باباخانلو اقتصاد مقاومتی را دارای مؤلفه‌های مردمی بودن اقتصاد، شرکت‌های دانش‌بنیان، استفاده از منابع داخلی و توجه به صادرات دانست و تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تاب‌آوری یا همان اقتصاد مقاومتی کم شدن فساد اداری و اقتصادی بوده و یکی از راهکارهای کاهش نهادسازی پیشنهادشده است.

وی تعاونی را نوعی اقتصاد غیردولتی برشمرد و یادآور شد: تشکیل تعاونی‌ها دارای شرایط خاصی است و نزدیک‌ترین اقتصاد به اقتصاد مقاومتی در تعاونی‌هایی دیده شده که در تمام گرایش‌ها فعال هستند.

مدیرکل دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مردمی بودن در اقتصاد مقاومتی را تشکیل تعاونی در گروه‌های 7 نفره یا بزرگ‌تر دانست و اضافه کرد: بزرگ‌ترین تعاونی با 70 هزار عضو، تعاونی پسته رفسنجان بوده که با صادرات محصول در سطح جهانی به عنوان یک برند مطرح است و این برندسازی محصول یکی از راه‌های ماندگاری شرکت‌ها محسوب می‌شود.

باباخانلو با بیان اینکه در این وزارتخانه 7 راهبرد برای توسعه تعاون در حال اجرایی شدن است، گفت: توسعه صادرات یکی از این راهبردهاست که در سال جاری بر روی این موضوع هدف‌گذاری انجام شده و صادرات یک میلیارد و 700 میلیون دلاری سال گذشته باید به 2.5 میلیارد دلار در سال 95 برسد.

وی با اشاره به انعقاد قراردادی میان معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دانشگاه آزاد اسلامی، عنوان کرد: تعهداتی در این تفاهم‌نامه پیش‌بینی‌شده که در آن وزارت تعاون متعهد شده تشکیل تعاونی برای دانشجویان، اساتید و کارکنان و حمایت مالی از پایان‌نامه‌های دانشجویی در حوزه تعاون را ساماندهی کند.

مدیرکل دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اختیار قرار دادن محلی مناسب برای تعاونی‌های دانشجویی را از تعهدات دانشگاه آزاد در این قرارداد برشمرد و اظهار کرد: این آمادگی در وزارتخانه برای حمایت از تعاونی‌های دانشجویی با رویکرد ایجاد اشتغال و کارآفرینی وجود دارد تا به استقرار اقتصاد مقاومتی کمک شود.