تشکیل کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر در خصوص ایده های موسسات

$DESCRIPTION

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: با تشکیل کمیته اقتصاد فرهنگ و هنر می توان ایده های موسسات را با نگاه اقتصادی بارور کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، غلامرضا خلیل ارجمندی درنشست مشترک مدیران عامل بانکها و صندوق های اعتباری مشهد که در سالن همایش هتل فرهنگ و هنر اظهار داشت: استان خراسان رضوی باید هر چه سریعتر کمیته یا دبیرخانه اقتصاد فرهنگ و هنر در استان را راه اندازی کند و ایده هایی را که در مشهد تبدیل به پروژه هایی عملیاتی می شود معرفی نماید و ما در تهران از این طرح ها حمایت می کنیم .

وی ادامه داد: ضروری نیست 100 طرح را برای سال آینده پیشنهاد شود بلکه تنها 5 طرح را مطرح و تا پایان سال 94 آن را اجرایی نمایید در این راستا ما می توانیم تیم کارشناسی خود را برای کمک فکری به این استان اعزام نماییم.

وی در ادامه با تاکید بر آن که قرار گرفتن مشهد درسال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نقطه عطفی برای این شهر است افزود: جمعیتی که در مشهد رفت آمد می کند بستر مناسبی را برای عرضه کالای فرهنگی و هنری ایجاد می کند که این مهم می تواند منابع مالی را برای این شهر فراهم آورد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما می توانیم مشهد را در بعضی از طرح های اقتصادفرهنگ به عنوان پایلوت یاری کنیم چرا که این شهر ظرفیت را داراست .

دکتر ارجمندی در ادامه سخنانش گفت: موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر، موضوع جدیدی در کشور است. در صورتی که سالیان سال است که کشورهای توسعه یافته صنایع سختشان را انتقال داده‌اند به کشورهای در حال توسعه و در زمینه صنعت نرم کار می‌کنند. اکنون موضوع اقتصاد خلاق، سهم بسیار زیادی در دنیا دارد، عددش در پایان سال ۲۰۱۲، چرخش مالی‌ای برابر با ۵۲۰۰ میلیارد دلار بوده است. خیلی متاسفیم که ایران در گزارش‌های بین المللی جلوی اسم ایران خط تیره گذاشته‌اند، به دلیل اینکه گزارش ایران به میلیون دلار نرسیده است. این خیلی بد است زیرا اگر جمعیتی حساب کنیم ما یک درصد جمعیت جهان را داریم و باید حداقل یک درصد از این چرخش مالی مربوط به ما باشد.

وی افزود: اگر از لحاظ مساحت نگاه کنیم باز هم ۱. ۳ خشکی جهان مال ماست، از لحاظ فرهنگی و هنری هم که پیشینه‌ای چندهزارساله داریم، ولی می‌بینید که توجه جدی نشده است. حاکمیت‌ها نتوانسته‌اند ساز و کاری را برای این کار تهیه کنند. قطب‌ها اقتصادی کشور در حال حاضر ۳ قطب هستند که در گزارش‌های آمار می‌آید؛ صنعت، خدمات و کشاورزی، برای فرهنگ سرفصلی نیست و در گزارش‌های بانک مرکزی فرهنگ در قسمت "سایر" می‌آید.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنربا بیان اینکه اقتصاد فرهنگ وهنر، مغفول مانده گفت : دولت تدبیر و امید  تأکید داشت در این زمینه حرکت‌های جدید و عاجلی صورت بگیرد، در نتیجه شاید این برای اولین بار است که اقتصادی‌ها وارد جرگه فرهنگ شده‌اند که به دستور آقای دکتر جنتی بنده نیز در این حوزه خدمت گزاری می‌کنم.

مشاور اقتصادی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما یک شورای فرهنگ و هنر راه اندازی کردیم و چهار حوزه را در دستور کار قرار دادیم؛ نخستین حوزه ساماندهی صنایع فرهنگی است، در این زمینه حرکت‌های خوبی انجام شده با صنایع صحبت‌ها و جلساتی داشتیم، تفاهم نامه‌هایی با وزارت نفت امضا شد و امیدواریم در سال‌های آینده به شکوفایی صنعت کشور منجر شود.

دکتر خلیل ارجمندی سپس گفت: حوزه دیگر، حوزه ساماندهی صنوف فرهنگی است، ما اصلا اصناف فرهنگی‌ای نداریم که ساختار داشته باشند، اتاق بازرگانی در حدود ۱۴۰ کرسی‌های جدی دولت نقش دارد، این اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی در شوراهای عالی کشور نقش جدی دارد مثل شورای پول و اعتبار، مثل شورای عالی اقتصاد، مثل شورای عالی قضایی. ما رفتیم دیدیم در اتاق بازرگانی اصلا فرهنگ و هنر نیست، خیلی لطف داشتند جلسات زیادی با هم داشتیم و منشوری را به امضا رساندیم و در حال حاضر کنفدراسیون فرهنگ و هنر شکل گرفته است که امیدوارم با همت شما عزیزان بتوانیم در سال آینده اتاق فرهنگ و هنر کشور را راه اندازی کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در بخش دیگری از سخنانش گفت: من نیامده‌ام که معاونت اقتصادی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی راه بیاندازم، من آمده‌ام معاونت هنری در وزارت صنایع، وزارت نفت و... راه بیاندازم. من دنبال این هستم که فرهنگ و هنر یاید سر جای اصلی خودش بنشیند.

در ادامه این جلسه سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت : ما فعالان فرهنگی و هنری متأسفانه با الفبای اقتصاد ارتباط خوبی نداریم و بایستی در سایه ایجاد گفتمان مشترک بین مقوله فرهنگ و اقتصاد شرایطی را فراهم کنیم که سرمایه‌های جدیدی در حوزه اقتصاد و فرهنگ ایجاد شود.

وی عنوان کرد: ما ظرفیت‌های بسیار بزرگی را در مقوله اقتصاد فرهنگ  داریم که بایستی به نحو احسن از آنها استفاده کنیم به عنوان مثال ما دومین سینمای پرفروش کشور را در مشهد داریم و یا گیشه تئاتر ما نیز با هیچ تئاتر دیگری در استان‌ها قابل مقایسه نیست.

در بخش دیگری از این نشست محمدکاظم دبیری، معاون طرح و برنامه ریزی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ما در خراسان 6500 مؤسسه فرهنگی و هنری داریم که 60 درصد آنها در مشهد قرار گرفته‌اند.

وی افزود: ما در سال گذشته تئاتری را داشته‌ایم که 60 میلیون تومان فروش داشته است و هم‌اکنون نیز تئاتر علی مردان خان ما 35 میلیون تومان فروش داشته است که این مبالغ قابل توجه هستند و نشان دهنده ظرفیت‌های بالقوه ما در این حوزه به شمار می‌روند.

دبیری تصریح کرد: با پیگیری‌های انجام شده بسیاری از مجتمع‌های تجاری جدید شهر مجهز به سالن سینما خواهد بود و در زمینه سوغات فرهنگی و ایجاد سرگرمی‌های فرهنگی و هنری نیز گام‌های خوبی را در استان برداشته‌ایم.

وی ابراز امیدواری کرد: ضمن ایجاد زمینه رشد برای دستگاه‌های فرهنگی شرایط را برای صادرات این محصولات نیز فراهم کنیم و در حوزه‌هایی مانند صنایع بسته‌بندی مانع از واردات شویم.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی
۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ۱۲:۵۳